Мутимир Мучимир - Mutimir Mučimir
Владавина Мутимира Мучимира сина Властимира Властислава Белог Павлимира од 862. до 879. године
Мутимир је рођен око 843. године. Када је погинуо његов отац Властимир имао је три године. После смрти Властимира Мутимир је мајком живео у Дубровнику и у Травунији. Рашком су у то време владали поново Тихомилови потомци, Северним Поморјем је владао бан Чудимир и Ободрити. Светимир је владао Захумљем. Растислав је у време после победе над Властимиром био најмоћнији сербски владар.
Године 862. Растислав је признао врховну власт Лудвига Немачког. До тада је Растислав Био у рату са Лудвигом Немачким. У овом рату Чудимир је био на Лудвиговој страни. Након овог догађаја на власт вероватно под франачким утицајем долазе Мутимир у Јужном Поморју, Гојник Домогој Тешимир у Неретвљанској обласи и Светопелек у Нитријском књажевству. Те године Византија и Бугарска нису биле у рату па на Растиславову територију долазе Ћирило и Методије. Они на Растислављевој територији у Сирмијуму Сремској Митровици образују Панонско моравску архиепископију.
О Мутимиру Мучимиру сину Властимира Дукљанин не говори ништа. Зато Порфирогенит каже:
„После смрти архонта Властимира власт над Сербијом наследила су три његова сина- Мунтимир (Мутимир Мучимир), Строимир и Гоиник (Гојник), поделивши Земљу. За њиховог владања појавио се архонт Бугарске Михаило Борис, желећи да се освети за пораз, Пресијама, свога оца. У рату (са њим) Серби га надјачају, узму у плен сина Михаила- Владимира с дванаест великих бојара. Тада, коначно, сажаливши се на синове муке, Борис против своје воље закључи мир са Сербима. Желећи да се врати у Бугарску и бојећи се, да би Серби на путу ухватили њега у заседи, он је добио за сигурност синове архонта Мунтимира, Борена (Брана) и Стефана, који су спровели њега неповређеног до границе, то јест до Расе. За благодарност за ту услугу Михаило Борис им даде велике дарове, а они узвратише њему гостински дар, два роба, два сокола, два пса и осамдесет комада крзана , што Бугари сматрају као пакт (савез). Кроз неко време поменута три брата, архонта Сербије, наступили су један против другога, и, надјача један од њих, Мунтимир, он, желећи да једини располаже влашћу, зароби она два брата и посла их у Бугарску. Једино Петра сина једног од браће- Гојника, остави поред себе и бринуше се о њему“.
Порфирогенит помиње догађај из 862
За њиховог владања појавио се архонт Бугарске Михаило Борис, желећи да се освети за пораз, Пресијама, свога оца. У рату (са њим) Серби га надјачају, узму у плен сина Михаила- Владимира с дванаест великих бојара. Тада, коначно, сажаливши се на синове муке, Борис против своје воље закључи мир са Сербима. Желећи да се врати у Бугарску и бојећи се, да би Серби на путу ухватили њега у заседи, он је добио за сигурност синове архонта Мунтимира, Борена (Брана) и Стефана, који су спровели њега неповређеног до границе, то јест до Расе. За благодарност за ту услугу Михаило Борис им даде велике дарове, а они узвратише њему гостински дар, два роба, два сокола, два пса и осамдесет комада крзана , што Бугари сматрају као пакт (савез)
У овом рату у савезу су били Властимировића сунови и бан Чудимир. Њих су подржавали Лудвиг Немачки и Луј Ii.
Мутимир Мучимир Власти-мир-слав-ић (Павлимировић) је владао од 862 године до пре 879. године. Мутимиру је писао папа Јован (Иван) VIII око 873. године. У писму је од њега тражио да се подчини Сирмијумском (Сремскомитровачком) eпископу светом Методију, као што су му били подчињени његови преци. Свети Методије је признавао јуриздикцију Папе, тако да признавање светог Методија је представљало директно признавање папе за врховног верског поглавара. Мутимир је у почетку владао само Превалитаном, Дарданијом (Србијом) и Вишом Мезијом у којој је престоница била Прехвала, али је 876. године завладао и Неретвљанском облашћу, када је победио свога брата Гојника Домагоја Тешимира. Битка се одиграла негде у Јужном Поморју. Мутимир Мучимир је постао владар целе Далмације 879. када је Мутимиров син Бран убио бана Чудимира.
Из Порфирогенитових записа може се наслутити да се Мутимир у рату против своје браће ослањао на Бугаре. Као што ћемо касније видети Гојник Домагој Тјешимир је био у лошим односима са Византијом и Млетачком Републиком, тако да су оне, поред Бугарске, помогле Мутоимиру Мучимиру да победи Гојника Домагоја Тјешимира. Мутимира Мучимира су наследили његови синови Прибин Приштин и Бранимир Бран. Прибин је убио кнеза Хрвата Коцеља, владара Блетонског Балатонског Кнежевства. Бранимир је убио Судислава Чудимира 879. године. Мутимир Мучимир је владао свуда у Далмацији, изузев у Захумљу. Мутимир је такође владао јужним делом Паноније. Владао је подручјем, којим је владао, педесет година раније, Људевит Посавски. Прибин и Бранимир су га наследили. Мутимир је 879. годин био краљ целе Далмације, Дарданије (Србије) и делова Мезије Супериор. Такође је владао простором између Саве и Драве. Простор између Саве и Драве је Хрватска. Порфирогенит Мутимирову Мучимирову државу зове Сербија. Брло је вероватно да му је престоница пред крај владавине била у месту Муће код Трогира.